Kitap Tanıtımı

Kitap Tanıtımı haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-10-29 12:59

27 Ekim 2018 tarihinde,Düzce Belediyesi Salonunda Tarihçi Yazar Metin Akdemirin 6 yıllık emeği sonucu ortaya koyduğu \\\"Ahıskalı Türklerin Sürgününün Son Tanıkları\\\" isimli kitabının tanıtım gününe Denek Başkanı Atila Şimşek Ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi İmdat Özcan katıldı.

Toplantıda Türk Hareketi Dernek Başkanı Atilla Şimşeaşkanın konuşması aşağıya çıkarıldı.
 

DEĞERLİ MİSAFİRLER;

HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

BU GÜN KARARLI, GAYRETLİ VE ÇALIŞKAN BİR ARKADAŞIMIZIN ALTI YILLIK ZORLU, SAHA ÇALIŞMASI VE ARAŞTIRMALARI SONUCUNDA YAZDIĞI “ AHISKALI TÜRKLERİN SÜRGÜNÜNÜN SON TANIKLARI” ADLI KİTABININ İMZA GÜNNÜNDE TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ.

HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ.

HEPİMİZİN BİLDİĞİ GİBİ TÜRK TARİHİNİN MÖ 2500’LÜ YILLARA DAYANDIĞI SÖYLENE GELİRDİ. ANCAK SON YILLARDA YAPILAN ARAŞTIRMALAR BU İDDİALARI GEÇERSİZ KILMIŞ, YÜCE ATATÜRK’ÜN SÖYLEDİĞİ “ TÜRK TARİHİ İNSANLIK TARİHİ İLE BAŞLAR” SÖZÜNÜN NE KADAR DOĞRU OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

TARİHİ BELGELERE DAYANARAK İNSANLIK TARİHİNİ EN FAZLA 15 BİNİNCİ YILLARA GÖTÜREBİLMEKTEYİZ.

TÜRK TARİHİNİ DE ÇİN, ASUR, SÜMER KAYNAKLARINA GÖRE DE BU YILLARA KADAR GÖTÜREBİLMEKTEYİZ.

ÖRNEĞİN,

TÜRKLERİN ANADOLUYA GELİŞLERİNİN 13 BİNİNCİ YÜZYILDA OLDUĞU, PROF. DR. ERZİN’İN VAN HAKKÂRİ BÖLGELERİNDE VE TİR-İ ŞİN YAYLASINDA BULUNAN KAYA RESİM ÇALIŞMALARINDAN ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

YANİ TÜRKLER 13 BİNİNCİ YILDA VARDI.

ROMANYA’NIN CLUİ (TUVDA) ŞEHRİ YAKINLARINDA BULUNAN TATAR TABLETLERİNDE TÜRKLERİN MÖ 5500’LÜ YILLARDA ROMANYA’DA YAŞADIKLARI GÖRÜLMÜŞTÜR.

YİNE MÖ 4000-1700 SURİYE’DE YAŞAYAN MARİ KRALLIĞINA AİT ÇİVİ YAZILI ARŞİV TABLETLERİNİN 13 ADEDİNDE 22 DEFA TURUKKU VE TURUK KELİMELERİNİN GEÇTİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR.

DİĞER BİR KAYNAK DA AKAD KRALI NARAM ŞİN’E AİT OLAN TABLETLERDİR. (MÖ. 2200)  BURADA YER ALAN “ŞARTMARİ METİNLERİ” NİN HATTUŞAŞ NÜSHASINDA 15 NCİ ÜLKE OLARAK TURKÎ KRALLIĞI VE KRALIN İSMİ OLAN İLŞU NAİL YAZMAKTADIR.

YİNE ÇİN KAYNAKLARINDA İLK DEFA ADI GEÇEN HİUNG-NU (HUN) DEVLETİNİN MÖ 13NCÜ YÜZYILDA KURULDUĞU BELİRTİLMEKTEDİR.

BEN BİRAZ DAHA ESKİYE GİTMEK İSTİYORUM. AMERİKA KITASINDA YAŞAYAN KIZILDERİLİLERİN BİR KISMININ TÜRK OLDUĞUNA DAİR İDDİALARI DUYMAYAN YOKTUR HERHALDE. BU KONUDA YAPILAN BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA KIZILDERİLİLERİN BAZI TARİHÇİLERE GÖRE 30-50 BİN YIL ÖNCE AMERİKA’YA ASYA’DAN YERLEŞTİKLERİDİR.

ÖNCELİKLE MAYA, ASTEK VE İNKALARIN TÜRK OLDUKLARI HAKKINDA BİRÇOK KİTAP VE TEZLER BULUNMAKTADIR.

KISACA TÜRK MİLLETİNİN NE KADAR ESKİ VE KADİM BİR MİLLET OLDUĞUNU BİLMELİYİZ.

MÖ 1NCİ YÜZYILDA BAŞLAYAN GÖÇLER SONUCU BATIDA MACARİSTAN OVALARI, DOĞUDA BÜYÜK OKYANUS, KUZEYDE KUZEY BUZ DENİZİ, GÜNEYDE HİMALAYA DAĞLARINA KADAR UZANAN BÖLGELERE YAYILAN TÜRKLER, GÜNÜMÜZE KADAR 300 DEN FAZLA BEYLİK, EMİRLİK, ATABEYLİK, HANLIK, HAKANLIK, DEVLET VE İMPARATORLUK KURMUŞLARDIR.

BÜTÜN BUNLAR SONUCU,

DOĞU’DA ÇİN, KUZEY DOĞUDE SLAVLAR, BATIDA AVRUPALILAR, GÜNEYBATIDA FARSLAR VE ARAPLAR İLE SAVAŞMIŞLAR.

DEVLETLER KURULUP DEVLETLER YIKMIŞLARDIR.

1552 YILINDA RUSLARIN TATARLARIN BAŞKENTİ KAZAN’I İŞGALLERİ İLE BAŞLAYAN İSTİLA HAREKETLERİ KAFKASYA, SİBİRYA VE TÜRKİSTANIN İŞGALİ İLE NETİCELENMİŞ,

1750 YILINDA ÇİNLİLERİN DOĞU TÜRKİSTAN’A SALDIRMALARI SONUCU 1862 YILINDA DOĞU TÜRKİSTAN İŞGAL EDİLMİŞ,

OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN YIKILMASI İLE DE BALKANLAR YUNANİSTAN VE BULGARİSTAN’IN, SURİYE, IRAK ARAPLARIN VE 1925 YILINDA DA İRAN’DA İNGİLİZLERİN DESTEĞİ İLE KAÇAR HANLIĞI YIKILARAK FARSLARIN KONTROLÜNE GİRMİŞTİR.

BU YILLARDA BAĞIMSIZ TEK DEVLET M. KEMAL ATATÜRK’ÜN KURDUĞU TÜRKİYE CUMHURİYETİ KALMIŞTIR.

YİNE, BU YILLARDA 200 MİLYONA YAKIN TÜRK DÜNYASI ESARET ALTINDADIR.

1991 YILINDA SSCB’NİN PARÇALANMASINA KADAR OLAN SÜREDE SSCB’DE YAŞAYAN TÜRKLER, RUSLAR TARAFINDAN ACIMASIZCA KATLEDİLMİŞ, İŞKENCELER YAPILMIŞ HAPİSHANELERDE ÇÜRÜTÜLMÜŞLER, TATARLAR, ÇUVAŞLAR, BAŞKURTLAR, KARAÇAY-BALKARLAR BİRÇOK KEZ İSYAN ETMELERİNE RAĞMEN ACIMASIZCA YOK EDİLMİŞ, ASİMİLASYONA UĞRATILMAYA ÇALIŞMIŞLARDIR.

SİBİRYA’DA ALTAY, ŞOR, TELEVÜT TÜRKLERİ ÖLÜME MAHKÛM EDİLMİŞTİR.

SSCB’NİN URAL, KAFKASYA, SİBİRYA VE TÜRKİSTAN BÖLGESİNDE YAPTIĞI ZULÜMLER, KATLİAM VE İŞKENCELER ANLATMAKLA BİTMEZ.

DOĞU TÜRKİSTAN’IN ÇİLESİ BİTMEMİŞ, HALEN ÇİN’İN HERTÜRLÜ İŞKENCE, ÖLDÜRME VE ASİMİLASYONU ASIRLARDIR DEVAM ETMEKTEDİR.

FARS REJİMİ TÜRKLERE NEFES ALDIRMAMAKTA, TÜRKÇEYİ YASAKLAMAKTA, HAPİSHANELERİ TÜRKLERLE DOLUDUR.

IRAK VE SURİYE’DEKİ TÜRKLERİN DRAMI YILLARDIR GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDEDİR.

BUNLARI NİYE ANLATTIM.

YUKARIDA ÇİZMEYE ÇALIŞTIĞIM VAHŞET TABLOSUNDAN EN ÇOK ETKİLENEN LERDEN ÜÇÜ KIRIM TATARLARI, KARAÇAY-BALKAR TÜRKLERİ VE AHISKA TÜRKLERİDİR. RUSLARDAN GÖRDÜKLERİ BÜTÜN EZİYET KATLİAM, İŞKENCE DIŞINDA BİR DE VATANLARINDAN SÜRGÜNE UĞRAMIŞLARDIR.

DEĞERLİ YAZARIMIZ BU SÜRGÜNDEN ZARAR GÖREN AHISKA TÜRKLERİNİN GERÇEKLERİNİ BU KİTABA NAKŞETMİŞTİR.

SİBİRYA VE TÜRKİSTAN’A SÜRÜLEN AHISKA TÜRKLERİNİN DRAMI HEPİMİZİN GÖZLERİNİ YAŞARTMAKTIR.

“AHISKA BİR GÜL İDİ GİTTİ,

BİR EHLİ DİL İDİ GİTTİ,

SÖYLEYİN SULTAN MAHMUT’A

İSTANBUL’UN KİLİDİ GİTTİ.”

AHISKA’NIN RUSLAR TARAFINDAN İŞGALİ ÜZERİNE BİR AHISKALI HALK OZANI TARAFINDAN YAZILAN BU ŞİİR, 1915 YILINDA İSTANBUL’UN İŞGALİNİ HABER VERİYORDU. AMA ANLAMAMIŞTIK.

KARS İLİMİZİN 40-50 KM. ÖTESİNDE ÇİZİLEN OSMANLI-RUS HUDUDUNUN HEMEN ÖTESİNDE BUGÜN GÜRCİSTAN İÇERİSİNDE AHISKA BÖLGESİNDE (AHISKA, AHILKELEK, BOĞDANOVA, ADİGEN VE ASPİNZA RAYYONLARI) YAŞAYAN AHISKA TÜRKLERİ,  RUSLARIN KAFKASYA’YI İŞGAL POLİTİKALARI GEREĞİ 1807, 1810, 1811 VE 1828 YILLARINDA RUSLARIN YAPTIĞI VAHŞİ KATLİAMLARA UĞRAMIŞLARDIR. 1829 YILINDA OSMANLI-RUS SAVAŞI SONUCUNDA İMZALANAN EDİRNE ANLAŞMASI İLE RUSLARA TERK EDİLEN AHISKA TÜRKLERİ, 1853-1856 OSMANLI-RUS SAVAŞI SONRASI DA TÜRKLERE YARDIM ETTİKLERİ GEREKÇESİYLE ÇARLIK RUSYASI TARAFINDAN ACIMASIZCA CEZALANDIRILMIŞLAR, BU ARADA BİR KISIM AHISKA TÜRKÜ ERZURUMA KAÇMIŞTIR.

1919 YILINDA GÜRCİSTAN TARAFINDAN İŞGAL EDİLEN BÖLGE, 1919 İNGİLİZ İŞGALİ SIRASINDA OSMANLIDAN YANA TAVIR ALDIKLARINDA DOLAYI SSCB TARAFINDAN SÜRGÜNE GÖNDERİLMİŞ, AYDIN, GENÇ, KADIN, ÇOCUK, YAŞLI DEMEDEN KATLEDİLMİŞLERDİR.

BU ARADA GÜRCÜ ŞÖVENİZMİYLE SOYADLARI, UYRUKLARI DEĞİŞTİRİLİR.

İKİNCİ DÜNYA HARBİNE KADAR ASKERE BİLE ALINMAYAN AHISKA TÜRK ERKEKLERİNDEN 40 BİN KİŞİ ASKERE ALINARAK ALMANLARLA SAVAŞMAK ÜZERE CEPHEYE GÖNDERİLİR.  25 BİN AHISKA TÜRKÜ BU SAVAŞTA ÖLMÜŞ. GERİYE KALANLAR SAKAT VE YARALIDIR.

SAVAŞA GÖNDERİLMEYEN ÇOCUK, KADIN VE YAŞLILAR STALİN’İN EMRİ İLE BİR GECEDE YÜK VE HAYVAN VAGONLARINA DOLDURULARAK SİBİRYA, KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN VE ÖZBEKİSTAN’A GÖNDERİLİR. (14-15 KASIM AHISKA, 25-26 KASIM ACARİSTAN BLG.)

TREN SADECE ÖLENLERİ GÖMMEK İÇİN DURDURULUR. YOLA ÇIKANLARIN YARISI BU GÖÇTE ÖLÜR.

SAVAŞTAN DÖNEN YARALI SAKAT ASKERLER YURTLARINA DÖNDÜĞÜNDE AİLELERİNİ BULAMAZLAR. BİRÇOĞU AİLELERİNE HİÇ KAVUŞAMAZ.

BU SÜRGÜN 47 YIL SAKLANIR. BU SÜRGÜSAYISI 80 BİN KADARDIR. SAVAŞA GÖNDERİLEN 40 BİN ASKERİ DE EKLERSEK, SAYI 120 BİNLERE ULAŞMAKTADIR. BUNLARIN 20 BİNİ YOLDA ÖLDÜ.

1956 YILINA KADAR SÜRGÜN YERLERİNDEKİ KÖYLERİNDEN DIŞARI ÇIKAMAYAN AHISKA TÜRKLERİNİN BİR KISMINA 1958 YILINDA AZERBAYCANA GÖÇ ETME İZNİ VERİLDİ.

1970 VE 1972 YILINDA AHISKA TÜRKLERİNİN TÜRKİYE’YE GETİRİLME İSTEĞİNE SSCB CEVAP BİLE VERMEZ. 1992 YILINDA ÇIKARILAN “ AHISKA TÜRKLERİNİN KABUL VE İSKÂNINA DAİR KANUN GEREĞİNCE AHISKA TÜRKLERİNİN BİR KISMI TÜRKİYE’YE ANCAK YERLEŞTİRİLEBİLİR.

1989 YILINDA ÖZBEKİSTAN’DA OYNANAN BAZI OYUNLAR SONUCUNDA ÖZBEK VE AHISKA TÜRKLERİ ARASINDA ÇATIŞMALAR ÇIKMIŞ VE MAALESEF KAN DÖKÜLMÜŞTÜR. BU ÇATIŞMALARDA SOVYET ASKERİNE SIĞINMAK MECBURİYETİNDE KALAN AHISKA TÜRKLERİ YENİDEN GÖÇE TABİİ TUTULMUŞ, RUSYA’NIN İÇ KESİMLERİNE, AZERBAYCAN, KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN VE TÜRKMENİSTAN’A GÖNDERİLMİŞLERDİR.

DOST GÜRCİSTAN SUDAN SEBEPLERLE AHISKA TÜRKLERİNİN KÖYLERİNE DÖNMELERİNE HALEN İZİN VERMEMEKTEDİR.

BUGÜN 529 FARKLI YERDE YAŞAYAN 629 BİN AHISKA TÜRKÜ YURTLARINA DÖNMEYİ ÖZLEMLE BEKLEMEKTEDİR.

KİTABIMIZIN YAZARI SAYIN METİN AYDEMİR, BU ÖNEMLİ VE İLMİ ÇALIŞMAYI AKADEMİK ÖLÇÜLERE UYGUN OLARAK YAZILI KAYNAKLARDAN, SÖZLÜ TARİH VE ALAN ÇALIŞMASI YAPARAK YAZDI. UZUN YILLAR SÜREN BU ÖZVERİLİ ÇALIŞMANIN MEYVESİ OLAN BU ESER SAYESİNDE, TARİHTE YOK EDİLMEK İSTENEN BİR TÜRK TOPLUMUNUN TARİHİNİ AYRINTILARIYLA, TARAFSIZ OLARAK BİR TARİHÇİNİN KALEMİNDEN OKUYACAĞIZ.

KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM.

ANCAK ŞUNU SÖYLEMEDEN DE KONUŞMAMI BİTİRMEK İSTEMİYORUM.

BUGÜN DE DEĞİŞEN BİRŞEY YOK.

7 BAĞIMSIZ TÜRK CUMHURİYETİ, 13 ÖZERK TÜRK CUMHURİYETİ, 4 ÖZERK TÜRK BÖLGESİ VE MACARİSTAN’DAN BÜYÜK OKYANUSA KADAR UZANAN BÖLGEDE YAŞAYAN 70’DEN FAZLA TÜRK TOPLULUĞUNA SAHİP OLAN TÜRKLERİN 400 MİLYONA YAKLAŞAN NUFÜSLARININ 250 MİLYONU HALEN BAŞKA ÜLKELERİN İDARESİ ALTINDA YAŞAMAYA DEVAM ETMEKTEDİR.

BUNUN SONUCUNDA SURİYE, IRAK, İRAN, AFGANİSTAN, ÇİN İDARESİNDE YAŞAYAN TÜRKLERİN ÇEKTİKLERİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ.

YUNANİSTAN, BULGARİSTAN, GÜRCİSTAN, RUSYA’DE YAŞAYAN TÜRKLERİN DÜN NE HALDE OLDUKLARINI BİLİYORUZ. YARIN NE OLUR BİLMİYORUZ.

BÜTÜN BUNLARA İLAVETEN BUGÜN TAM 35 TÜRK BOYU YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDADIR.

AFŞARLAR, BARABBA TATARLARI,   ÇALKANDULAR, ÇULİM TÜRKLERİ, DOLGANLAR, DUHALAR, FU-YÜ KIRGIZLARI, HAKASLAR, HALAÇLAR, HORASANÎLER, HOTONLAR, İLİ SALARLARI, İLİ UYGURLARI (TARANÇİ), KARAGASLAR (TOFA), KARAYLAR (KARAİM), KIRIM TATARLARI, KIRIMÇAKLAR, KUMANDİLER, LİTVANYA TATARLARI, LOPNOR UYGURLARI, NOGAYLAR, PAMİR KIRGIZLARI, POLONYA TATARLARI, SİBİRYA TATARLARI, SOYOTLAR, SONGORLAR, ŞORLAR, TELENGİTLER, TELEÜTLER, TUBALAR, URUM TÜRKLERİ, YURT TATARLARI VE ŞATO TÜRKLERİ.

KISACA DÜN NEYSE BUGÜN DE O.

TEK KURTULUŞ ÇARESİ TÜRK BİRLİĞİDİR.

TANRI TÜRKÜ KORUSUN.