Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Dünyasının Geleceği
Türk Hareketi
2020-03-15 13:31

Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Dünyasının Geleceği

    Sinerji Hareketi Derneğinde Türk hareketi Derneği Genel Başkanı Emekli Kurmay Albay Atila Şimşek “Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Dünyasının Geleceği” konulu konferans verdi. 

    Şimşek ülkemize ve bölgemize gelen gelişmeler haklı olarak hepimizi üzmekte ve endişeye sürüklemektedir. Hepimizin kabul edeceği gibi ayrılıkçı söylem ve hareketleri bir tarafa bırakıp aklı esas alan uzlaştırıcı her alanda milli birliği benimseyen milli bilinci hedefleyen akıl ve bilim yolunda bir tavır ortaya koymamız gerekmektedir.

    Türkiye de Pkk terör örgütü başta olmak üzere İşid gibi terör örgütlerinin faaliyet göstermesi çevremizde Suriye Kuzey Irak ve İran da ki gelişmeler yanında büyüme hızındaki düşüşler işsizliğin artması tüketim odaklı bir sürdürülebilirliğin hedeflenmesi yanında devlete olan güvenin azalması ülkemizi bir felakete sürüklemektedir. 

    İçinde bulunduğumuz bilgi çağında ülkeler yaşadıkları sıkıntılardan bilim ve üretime sarılarak kurtulmaktadır. Buna en güzel örnek Güney Kore dir.

    Hepimizin bildiği gibi uluslararası ortamda 15 yaşındaki çocukları matematik, fen bilgisi ve okuduklarını anlamakta yeterliliklerini ölçen pisa testi ülkelerin gelecekleri hakkında en net bilgiyi veren küresel endekstir. Bu endekste Türkiye nin Singapur Moldava ve Arnavutluk tan geri kalması düşündürücüdür.

     Bugün dünya üzerinde yaşayan Türkler oldukça geniş bir coğrafyada yaşamakta nüfusları dört yüz milyon civarında yaklaşmaktadır. Yeraltı kaynakları bakımından zengin olan Türk Cumhuriyetleri ekonomik açıdan da güçlüdür. Kafkasya ve Türkistan ın jeopolitiğini belirleyen unsurların başında bölgede bulunan petrol ve doğalgaz kaynakları gelmektedir.

    1990 lı yılların sonlarına doğru SSCB nin parçalanmasından sonra ortaya çıkan Türk devlet ve toplulukları bütün dünyanın ilgisini oluştururken, Türkiye bu gelişmeyi görmezden gelmiştir ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa bu gelişmeyi çok dikkatli takip etmiş Sovyetlerin parçalanmasından sonra meydana gelen beş Türk Cumhuriyeti ile Türkiye yi birleştirmemek için elinden gelen bütün gayreti göstermiştir. 

    Türkiye ile bağımsızlığına kavuşan beş Türk Cumhuriyetini aynen Avrupa muktesabatına uygun Türk birliği çatısı altında toplanması Türkiye ve Türk dünyasının geleceğini etkileyecektir. Bunun içinde Türkiye Cumhuriyeti liderliğinde Türk Cumhuriyetlerini kendi bayrakları altında ve kendi sınırları içerisinde Türk birliği adı altında birleşmesi dünyanın geleceğini de etkileyecektir.

    Konferans sonunda konuşmacıya Sinerji Hareketi Derneği Başkanı Soner Çam teşekkür belgesi ve plaket taktim etti. Türk Hareketi Derneği Genel Başkanı Emekli Kurmay Albay Atilla Şimşek denek başkanı Soner Çam a Gazi Üsteğmen Bahattin Seçkin in “Hendeklerde Bulunduk” kitabını hediye etti.


Bu haber 936 kez okundu.
 • Türk Hareketi Diyor Ki...
  KENDİ KİŞİSEL ÇIKARLARI İÇİN YABANCILARLA VE SİYAS...

 • Bildiri
  NE YAPMALIYIZ… Önce çaldırdığımız hayallerimi...

 • Ziyaret
  24 Kasım 2020 günü Türk Hareketi Derneği Genel Merkezin...

 • Halkın Sesi Tv.
  05 Ekim 2020 günü saat 18.00 sıralarında Halkın (Halkyn...

 • EL-UCUN TV
  28 Eylül 2020 günü saat 19.00 da Türk Hareketi Genel Ba...

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Avrupa Birliğine benzer bir Türk Birliğinin kurulmasını onaylıyormusunuz?

Türk Hareketi Derneği-THD © 2016 |Web Sitemiz Türk Hareketine Aittir İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Espower Bilisim