Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Oğuz Kağan
Türk Hareketi
2022-01-20 13:05

Oğuz Kağan

    Sayın Başkan,

    Seçildiğiniz günden itibaren sizin ve Ankara Büyükşehir Belediyesi mensuplarının çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir

    Genelkurmay Başkanlığı önündeki meydana yaptırdığınız, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya geliş gününü temsil eden “Kızılca Gün”  heykeli ise ayrı bir kıvanç ve övünç kaynağımız olmuştur.

    Sayın Başkan,

    Hepimizin bildiği gibi Ankara bir oğuz yerleşim bölgesi ve Oğuz kentidir. Hatta Ankara isminin de Türk Yurdu olan Sibirya’da bulunan Angara nehri ve Angara Havzasından geldiği de birçok kaynaklarda yer almaktadır.

    Bu konu ile ilgili yaptığımız çalışmayı bir kitapçık olarak hazırlayarak yayınladık. Bu çalışmalarımız sırasında bugün 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı olarak 09 Ağustos 2016 tarihinde Ankara Büyük Şehir Belediye Meclis toplantısında değiştirilen Kızılay Meydanı hakkındaki derlediğimiz bilgileri de kitapçığımıza dâhil ettik.

    Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra meydana Havuzbaşı, Kurtuluş Meydanı, daha sonra da 1929 yılında Kızılay Genel Merkezinin inşası ile Kızılay isimleri verildiği bilinmektedir.

    Türkiye Cumhuriyeti kurulmasında önce Ankara’da Kızılay isminde bir semt, mahalle ve meydan bulunmamaktaydı. Bölge o yıllarda ağaçlık ve fidanlık bir kır alanıydı. Sakarya Meydan Muharebesine hazırlanan Türk Ordusunun bu bölgede toplanarak eğitim yaptığı, sıhhiye birliğinin (Kızılay Taburu) savaşa hazırlandığı malumlarıdır.

    Oğuz töresine göre Oğuz boyları ve Oğuz orduları otağ kurdukları bölgede iz bırakır, yani adını bırakırdı. Bu töreye uygun Oğuz boyları Ankara civarına geldiklerinde bu bölgede otağ kurmuşlar ve bölgeye isimlerini vermişlerdi.

 

 

 

Kısaca bu günkü 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’nın adı Cumhuriyet öncesi “Oğuz Kırı” idi.

    Ankara’nın başkent yapılmasının en büyük gerekçesinin Ankara ve civarının Oğuz boylu olması ve Ulu Önderin bu durumu tespit ererek Ankara’yı ebedi başkent yapmasıydı.

    Yüce önder Atatürk’ün heykellerinin Ankara’mıza ne kadar ruh katıyorsa, Ebedi Oğuz Yurdu olan Ankara’ya (Kızılay Meydanına) yapılacak olan “Oğuz Kağan Heykeli” ve meydanın adının “Oğuz Kağan Meydanı” olarak değiştirilmesi de bu ruhu daha yücelere taşıyacağına ve Ankara’ya ayrı bir değer katacağına inancımız sonsuzdur.

    Saygılarımızla.

                                  

 

                                                                                                                   Atila Şimşek

                                                                                                                   Kur. Alb. (e)

                                                                                                                   THD Başkanı

Açıklama; 15.03. 2021 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına kargo ile gönderilen bu yazıya halen cevap verilmemiştir.

 


Bu haber 156 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Avrupa Birliğine benzer bir Türk Birliğinin kurulmasını onaylıyormusunuz?

Türk Hareketi Derneği-THD © 2016 |Web Sitemiz Türk Hareketine Aittir İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Espower Bilisim