Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ATA'nın vasiyeti.
Türk Hareketi
2022-01-20 13:30

ATA'nın vasiyeti.

   Sayın Başkan,

    Öncelikle Atatürk ile o devrin Atatürk Orman Çiftliği müdürü ve Afet İnan ile aralarında geçen bir konuşmayı iletmek daha sonra küçük bir teklif sunmak istiyorum.

   

    O’NUN DÜŞÜNDÜĞÜ ANITKABİR

    Mevsim sonbahar, Orman çiftliğinin idare odasındayız… Çiftlik müdürü Tahsin Bey yanında Alman mimar ile birçok yeni inşaat projeleri hakkında izahat veriyor… Çiftliğin büyümesi planları ele alınıyor… Bu arada şimdi bir beton köprünün Ankara-İstanbul asfaltını Çiftliğe bağladığı yol ağızının tam karşısına gelen küçük tepeciğe sıra geldi. Orayı bilmem hangi cins tavuklar için bir tesis düşünülmüştü. Ata durdu. Sonra,

    - Olmaz, dedi, bu tepeye dair benin başka bir fikrim var…

    Sonra bana döndü:

    -Benim için nasıl bir kabir tasavvur edersin, diye sordu.    Hepimizin dili tutulmuştu, zannedersem Bayan Afet söze atıldı:

    - Böyle güzel bir günde böyle şeyler nasıl aklınıza geliyor, gibi bir cümle söyledi. Atatürk, güldü. O gün bilhassa neşeli ve yüzü sıhhat ışıkları ile nurlanmıştı;

    - Ölüm, dedi, beşerin değişmez kaderidir. Marifet unutulmamaktır.    Sonra uzun uzun pencereden dışarıya bakarak ilave etti:

    - Şu küçük tepede bana küçük ve güzel bir mezar yapılabilirdi. Dört yanı kapalı üstü kapalı olmasın… Açıklardan esen rüzgârlar bana yurdun her yanından haberler getirir gibi kabrimin üstünde dolaşsın… Kapıya bir kitabe konsun, üzerine gençliğe kitabem yazılsın… Orası yol uğrağıdır… Her geçen her zaman okusun…

    Herkes susuyordu… Kimsenin bir kelime sarfına mecali yoktu. Alman mimar da önüne bakıyordu. Atatürk:

    Mamafih bütün bunlar benim fikrim… Türk milleti elbet bana münasip göreceği şekilde bir yer yapar… diye hüzünlü konuşmayı kapadı. Aradan yıllar geçti. O tepe  (Hatıralar Tepesi) adını aldı ve öyle bomboş kaldı.

    Türk milleti ebedi Ata’sına layık olduğu Anıt Kabir’i dikti. Atatürk’ün başka bir vesile ile kabrinin bulunmasını istediği Çankaya’daki küçük tepede bugün dostu ve arkadaşı Celal Bayar’ın ihtimam ile bir heykeli dikilmiş bulunuyor. İnsan İhtiyarsız.

    - Acaba, diyor, Hatıralar Tepesine de bir taş dikip üstüne gençliğe hitabesi yazılsa…

 

(Egeli Münir Hayri; Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk, Berikan Yayınevi, Ankara, Temmuz 2001, S. 1-2.)

    Sayın Başkan,

    Türk Milleti Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e layık olduğu Anıt Kabir’i dikti. Zat-ı Alileriniz, Hatıra Tepesine Atatürk’ün“ Gençliğe Hitabesine” dikerseniz. Onun bir vasiyetini daha yerine getirmiş olmaz mıyız?

    Saygılarımla.

 

                                                                                                                         Atila Şimşek

                                                                                                                              Kur. Alb.

                                                                                                                           THD Başkanı

Açıklama; Bu yazı 15. 03. 2021 arihinde kargo ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına gönderildi. Cevap Alamayınca, aynı yazı Belediyenın sitesinden 10.12.2021 tarihinde mesaj olarak gönderildi. 18 =cak 2022 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kentsel Tasarım Şube Müdürlüğünden gelen bir mesajda "Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederiz. İlgili başvuruya istinadan çalışma yapılması talep edilen alan Cumkurbaşkanlıpı kulliye arazisi çevresinde olması sebebi ikle herhangi bir çalışma yapılamamaktadır. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder saygılarımızı sunarız. i,lgini,ze teşekkür eder, iyi günler dileriz.

YAZIK, SON SÖZ SİZ OKUYUCULARIMIZIN.

 

 


Bu haber 153 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Avrupa Birliğine benzer bir Türk Birliğinin kurulmasını onaylıyormusunuz?

Türk Hareketi Derneği-THD © 2016 |Web Sitemiz Türk Hareketine Aittir İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Espower Bilisim