Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gökçay-Zengezur
Türk Dünyası
2023-01-08 14:46

Gökçay-Zengezur

27 Ağustos 2022 günü Bülent Özgül Bey Türk Hareketine gelerek, Rizvan Talibov cumhurbaşlanlığında Göyçe-Zengezur Devletini kurduklarını ve desteklememizi istediler. Kendilerine bu toprakların kadim Azerbaycan Cumhuriyetinin toprakları olduğunu, yaptıklarının yanlış olduğunu söyledik.

Bunun Azerbaycan Cumhuriyetinin toprak bütünlüğüneaykırı ve Türk Dünyasının birlik ve bütünlüğüne darbe vurmak olduğunu hatırlattık.

Ve devamla......

 

    GAFLET VE DALALET İÇERİSİNDESİNİZ. BU YOLDAN DÖNÜN. YAPTIĞINIZ İHANET YOLUNA VARMASIN…

    Bölgenin tarihine bakarsak, MÖ 3ncü yüzyılda iskitlerle başlayan Türk akınları devam etmiş,  bölgenin türkleşmesi Selçuklularla başlamıştır.

    Daha sonra bölgede İl Denizliler, Harzemşahlılar, Türk Moğol İmparatorluğu, Karakoyunlu, Timurlular, Osmanlı, Safeviler, Avşar ve Kaçar Türk devletlerini görmekteyiz ve bölgenin Türkleşmesi tamamlanmıştır.

    Kaçar Hanlığının Rusya ile mücadelesi sonucu 1813 Gülistan ve 1828 Türkmençay anlaşması ile Bölgede bulunan Nahcıvan ve Revan Hanlığı Ruslara verilmiştir.

    Çar 1nci Nikola 21 Mart ve 2 Nisan 1828 tarihli fermanı ile bölgeye İran (Tebrizden) ve Erzurum’dan (70 bin) Ermeniyi ilk defa bölgeye yerleştirilmiştir.

    Azerbaycanlı kardeşlerimiz devamlı Ruslara isyan etmişlerdir. Bunun en güzel örneği Muridzm ve Kaçak isyanlarıdır.

    1918-20 yılları arasında M. Emin Resulzade ve arkadaşları tarafından kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Ata toprakları olan Gökçay ve Zengezur bölgesi de içerisine almaktaydı. Ancak 1920 yılında Rus işgali ile yıkılan bu cumhuriyet yerine 1920-1936 yılları arasında  Güristan, Ermenistan, Azerbaycanın oluşturduğu Kafkasya Ötesi Sosyalist Federe Sovyet Cumhuriyeti kurulmuştur.

    1936 yılında Kafkasya Federe devletinin Ayrı ayrı Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan Federe SSC dönüştürülmesi sonucu. Gökçay-Zengezur bölgesi Ermenistan SSC’ne bırakılmış burada yaşayan Azerbaycan Türkleri Türklerin zoraki göç ettirilmiştir.

    1991 yılında SSCB’nin parçalanması ile birlikte Karabağ Savaşının başlaması sonucu, Göyçe-Zengezur Bölgesinden 1 milyon Azerbaycan Türk’ü kaçkın durumuna düşürülmüş, Yeni bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan Türk Cumhuriyeti kaçkınlarını bağrına basmıştır.

    Özellikle Karabağ ve Zengezur Bölgesi sadece Azerbaycanın değil bütün Türk Dünyasının derin bir yarasıydı.

    2021 yılında Karabağ Ermeni işgalinden kurtarıldı.

    Sıra Göyçe- Zengezur bölgesinde.

    Hepimiz biliyoruz ki; Gökçe-Zengezur Bölgesi nüfus, inanç, dil açısından Kadim Azerbaycan toprakları. Azerbaycan Cumhuriyeti Karabağ örneğinde olduğu gibi bu tarihi topraklarını da en kısa sürede elbette ermenilerden kurtararak topraklarına katacaktır.

    Türk Birliğinden bahsediyoruz ve bunun için en önemli stratejik bölgelerden birinin Zengezur bölgesi olduğunu biliyoruz.

    Burada Azerbaycan ve Türkiyeden ayrı bir Türk devletinin  kurulması Türk Birliğine zarar vermez mi?

    Biz Karabağ, Nahcıvan, Zengezur, Güney Azerbaycan ve Kuzey Azerbaycanı  birleştirmeye çalışırken bölgede ayrı bir devlet kurmak ihanet değil de nedir?

    Hele hele Türkiye ve Azerbaycan’ı kaale almayan, Ermenilerle işbirliği yapacak kadar gözü dönmüşlerin faaliyetleri elbette Türk Tarihinin sayfalarında ihanet olarak yer alacaktır.

    BİZ TÜRK HAREKETİ OLARAK DİYORUZ Kİ;

    “ Karabağ ve Nahcıvanı Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası ve Azerbaycan Cumhuriyetinin ata toprağıdır.

    Sadece Karabağ ve Nahcıvan değil, Ermenistan’ın kurulduğu bölge tarihi Azerbaycan topraklarıdır. Revan Hanlığı, Göyçe, Zengezur bölgeleri Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tarihi topraklarıdır. Azerbaycan devleti ve halkı, Türk Dünyası Azerbaycan topraklarında Azerbaycan Cumhuriyeti’nden başka ikinci bir  devlet oluşturulmasını asla kabul etmeyeceği değerlendirilmektedir.

    TÜRK HAREKETİ şuna inanmaktadır,

    Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti Karabağ’ı Ermeni işgalinden nasıl kurtardıysa, Karabağ’ın Ermeni kontrolundaki Hankendi bölgesini, Zengezur’u, Göyçe mahalini Ermenilerden,  Güney Azerbaycan’ı ise Fars işgalden elbet kurtaracak ve kendi öz devletine bağlayacaktır. Kısaca Bütöv Azerbaycan elbet kurulacaktır."

    SON SÖZ;

    “Zengezur, Göyçe, İrevan ve tüm Batı Azerbaycan AZERBAYCAN TÜRK CUMHURİYET’in öz topraklarıdır. Bu esasa aykırı her hareket, her türlü faaliyet aymazlık, sapkınlık ve ihanettir.”

    Böyle biline….

 

                                                                                Atila Şimşek

                                                                                  Kur. Alb. (e)

                                                                           Türk Hareketi Başkanı

 

 


Bu haber 553 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Avrupa Birliğine benzer bir Türk Birliğinin kurulmasını onaylıyormusunuz?

Türk Hareketi Derneği-THD © 2016 |Web Sitemiz Türk Hareketine Aittir İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Espower Bilisim